Uwielbiam spacery po „nie moich okolicach” i spontaniczne odkrycia. Takim odkryciem tej jesieni była neogotycka kaplica p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oficjalny adres to ulica Brzeska 12, jednak ja znalazłam ją idąc ulicą Markowską.
Kaplica została wzniesiona w 1910 z inicjatywy sióstr Kanoniczek, które posługiwały w dawnym szpitalu kolei Skarbowych Nadwiślańskich. Następnie pełniła rolę kaplicy przyszpitalnej szpitala im. Michała Okońskiego i obsługiwana była przez księży Pallotynów.
Kaplica była zamknięta, więc nie mogłam
zajrzeć do środka. Najwięcej informacji i fotek wnętrz znalazłam na blogu Stowarzyszenia Michałów, stąd wiem, że powierzchnia kaplicy to ok. 30 m kw., co
prawdopodobnie czyni obiekt najmniejszym kościołem na Pradze. Ołtarz ustawiony
jest w sposób analogiczny do świątyń przedsoborowych, gdy kapłan odprawiał mszę
stojąc tyłem do wiernych.
W środku znajduje się obraz Matki Boskiej Stolicy Mądrości, wzorowany na wizerunku „Sedes Sapientiae” jezuity Marko Ivan Rupnika z 2000 rok. Wokół obrazu działa ruch rodzinny. Więcej o obrazie znajdziecie tutaj, a tutaj o rzymskiej ikonie.
Kaplica, jak i okoliczne budynki mają status zabytku. Uwagę zwracają także sąsiadujące modernistycznie zaokorąglone budynki poszpitalne.
Teren ten od XIX wieku związany był z koleją. Najpierw w latach siedemdziesiątych zostały wzniesione tu obiekty Szkoły Technicznej Kolei Terespolskiej. Od 1900 roku w znacznie rozbudowanych budynkach rozpoczął tu swoją historię Szpital Kolejowy - zlikwidowany około 2007 roku. Tradycje dawnego szpitala kontynuuje od 2009 roku prywatne Praskie Centrum Medyczne.
Oprócz wymienionych w tekście linków, korzystałam także z Ulica Brzeska 12 - Praga Północ | Warszawa (twoja-praga.pl)