czwartek, 24 października 2013

Muzeum Ikon

 Muzeum Ikon w Warszawie! mimo mocno prawosławnej przeszłości tego miasta byłam zaskoczona, kiedy przygotowując się do Nocy Muzeów trafiłam na informację o istnieniu tego muzeum. Nie zaszłam tam w maju, ale nadrobiłam w niedzielę.
Muzeum znajduje się na Ochocie i swoje miejsce znalazło w budynku starej kotłowni. Z zewnątrz nie robi to zachęcającego wrażenia, ani nie sugeruje wspaniałego wnętrza.
Główną część stanowi kaplica Prawsławnego Punktu Duszpasterskiego św. Męczennika Archimandryty Grzegorza. Jest to kaplica żywa, nabożeństwa odbywają się w soboty i niedziele i to w języku polskim. Fantastyczne kolory, jak w pracach Jerzego Nowosielskiego, którego dziełami Muzeum faktycznie może się pochwalić: w kaplicy wiszą reprodukcje jego fresków, na piętrze zaś jego szkice.

Ściany kaplicy zdobią też projekty witraży Jana Stalowego-Dobrzańskiego, którego dzieła można zobaczyć w wielu innych kościołach w kraju, jak i poza granicami.

W zbiorach Muzeum znajdują się kolekcje ornatów, pamiątki po artystach, biblie w różnych językach... Obecnie goszczą też prace Nikifora. Najstarszym zabytkiem jest chyba bursztynowy krzyżyk, wykopalisko z terenów Ukrainy, ofiarowane przez kolekcjonera; datuje się go na IX wiek.

Patron - św. Męczennik Archimandryta Grzegorz - imię świeckie Grzegorz Peradze, to postać związana z Warszawą. Był gruzińskim duchownym i teologiem, od 1933 roku mieszkającym w Polsce. Przybył na zaproszenie metropolity Warszawy i całej Polski Dionizego pracować na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu wojny nie opuścił Polski i pozostał tu aż do aresztowania w 1942; został zamordowany w obozie w Auschwitz.

Muzeum jest świeżym raptem dwuletnim nabytkiem, więc ciągle jest w trakcie rozwoju i poszerzania swych zbiorów. Oprócz swej działalności duszpasterskiej i muzealnej jest też lokalem Akademii Ikony .
W sklepiku muzealnym można kupić ikony malowane na gruzińskich kamieniach przez kustosza Michała Boguckiego.

2020: Wygląda na to, że Akademia Ikony już nie działa. Godziny otwarcia podane przez internety to 11-12 codziennie oprócz weekendów, czyli mało przyjazne turystom. 
Dość aktualny (2019) artykuł o muzeum: https://www.strefa.se/2019/03/19/wywiad-muzeum-ikon-w-warszawie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz