wtorek, 26 maja 2020

Kamionkowskie Błonia Elekcyjne

Wchodzisz na łąkę, a tam – zabytek! 
Kamionkowskie Błonia Elekcyjne. Ważne miejsce w historii Polski – to tu odbyła się pierwsza wolna elekcja w 1573. Wtedy to szlachta wybrała Henryka Walezego (słaby wybór). Wydarzenie uwiecznił Matejko na obrazie I elekcja – potęga Rzeczypospolitej u zenitu”, jest to obraz z cyklu Dzieje Cywilizacji w Polsce i można oglądać go Pokoju Królewiczowskim na Zamku Królewskim.
Większość elekcji odbywała się później na Woli. Tutejsze łąki widziały jeszcze jedną elekcję: wybór Augusta III w 1733. 

  A później... później pewnie nic, lub prawie nic tu się nie działo. Praga urbanizowała się, ale te okolice pozostawały dzikie pewnie ze względu na łachę wiślaną i podmokłe tereny, a część z nich stanowiła pastwisko miejskie. Dopiero w latach 20. XX wieku na części pastwisk powstał Park Skaryszewski. Błonia jako oddzielny teren wydzielono dopiero w latach 60., kiedy nadano mu charakter parku krajobrazowego. W kolejnych latach wykopano kanał widokowy, stworzono oczko wodne, a teren zadrzewiano. W jednym kącie parku (od strony Kinowej) stworzono boisko i plac zabaw. Jednak przez ten czas teren nie funkcjonował jako Błonie Elekcyjne. Zwany był przeróżnie: skwer Stanisława Augusta, Bulwar Stanisława Augusta, Ośrodek Wypoczynkowo-Sportowy Waszyngtona. Obecna nazwa i historyczne wyodrębnienie to dopiero rok 2013. Decyzja zapadła na wniosek osiedla rady Kamionek.
Natomiast ich wartość historyczną zarejestrowano prawnie w 1993, acz jako otulinę Parku Skaryszewskiego, który został wtedy wpisany do rejestru zabytków. Świadomość roli tego niepozornego, acz urokliwego miejsca to dopiero ostatnie lata. 
Zresztą na terenie samych Błoni nie zauważyłam stosownej informacji. Poniższa tablica znajduje się na pobliskim Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz